Logo Inginerie Electrica

Bine ati venit la Facultatea de Instalatii - Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca

Facultatea de Instalaţii
B-dul 21 Decembrie 1989, nr. 128-130, Cluj Napoca, România

Decanat: Sala I104
Secretariat: Sala I102
Telefon: +4 0264 202 509, +4 0264 202 510, +4 0264 202503
Email: gratiela.bugnariu@insta.utcluj.ro;
florianna.balan@insta.utcluj.ro

Evenimente

Proiectul de prevenire a consumului de droguri în rândul studenților din Facultatea de Instalații - noiembrie 2017

Evenimentul a fost desfășurat la inițiativa Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog al Județului Cluj și l-a avut ca invitat pe Dl. Potoroacă Mădălin.

Asociația Studenților Facultății de Instalații din Cluj-Napoca - ASFIC (prin studentul Apetri Marius-Petru - preşedintele ASFIC) şi Facultatea de Instalații
a Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca (prin
Ş.l.dr.ing. Fetea Marius) au contribuit la buna organizare şi desfăşurare a evenimentului,
care s-a bucuat de o largă audienţă din partea studenţilor.

ALAN 2016

4th International Conference on Artificial Light at Night

September 26-28, Cluj-Napoca, Romania

Sesiunea Naţională de Comunicări Ştiinţifice Studenţeşti 20 - 22 mai 2015

Invitaţie

Participarea este o ocazie pentru dezvoltarea profesională, aprofundarea unor teme de interes în practica curentă și nu în ultimul rând pentru dezvoltarea aptitudinilor
 de comunicare, susținerea unui discurs în public sau diferite tehnici de prezentare. Toate lucrările acceptate vor fi publicate într-un volum cu ISSN.

Acestă ediție va reuni cele 3 domenii: Construcții, Instalații și Arhitectură.

Detalii despre termene se găsesc la: http://sncss.ro/informatii

iar despre participarea la eveniment la: http://sncss.ro/participare

Adresa site-ului este http://sncss.ro

Energy Challenge (un eveniment organizat de E.ON România în colaborare cu UTCN şi ASFIC)

înscrieri: 5 ianuarie - 28 februarie 2015

pagina web a evenimentului

posterul evenimentului

Vizită de studiu cu anul IV la Staţia de Epurare a Apei Cluj-Napoca

Vizită de studiu cu anul IV la Fabrica AE Bosch Jucu - 27 mai 2014

***

Gala voluntarului ASFIC - 03.06.2014, ora 18.00, la Casa de cultură a studenílor

Vizită de studiu cu anul III şi anul IV la Iulius Mall - 14 mai 2014

Vizită de studiu cu anul III la Sonepar - 7 mai 2014

Concursul studenţesc REHVA

Echipa formată din Andrei ENE şi Nicolae BAJENARU, studenţi ai Facultăţii de Inginerie a Instalaţiilor din Bucureşti (FII-UTCB), a câştigat în data de 29.04.2014, pentru România, concursul internaţional "REHVA Student Competition 2014". Participarea la concurs, în cadrul conferinţei anuale REHVA, a fost sprijinită de AIIR-Filiala Valahia.
Lucrarea câştigătoare are titlul "Design Optimization for the High Indoor Environmental Quality & Energy Efficiency in Educational Facilities" şi a fost realizată pe baza proiectului pilot "AER CURAT ÎN ŞCOLI" realizat de AIIR, în cadrul şcolii 56 din Bucureşti, Bd. Pache Protopopescu Nr. 109A, Sector 2.

Sesiunea naţională de comunicări ştiinţifice studenţeşti: 29 mai 2014

Pagina web a evenimentului

Conferinţa "Ştiinţa modernă şi energia - SME2014": 15-16 mai 2014

Pagina web a conferinţei

Instaltech: 14-17 aprilie 2014

Posterul evenimentului

Vizită de studiu cu anul IV la CTZ - martie 2014

Galerie foto

Vizită de studiu cu anul IV la Şantierul "The Office" - martie 2014

Galerie foto

Şcoala de vară "DESIGN CONCEPT OF ENERGY EFFICIENT BUILDING" - Technical University of Kosice, Slovacia

Perioada de desfăşurare: 22.06 - 05.07.2014.

Anunţ

Concurs studenţesc REHVA

O echipă clujeană compusă din studenții Adrian Mihai Pop şi Adrian Frătean au participat la concursul Studențesc REHVA 2013 din cadrul Conferinței Naționale de Instalații de la Sinaia: 13-15 Noiembrie 2013. Juriul format din cadre didactice din toate centrele universitare care pregătesc ingineri cu specialitatea instalații pentru construcții, a decis ca în acest an echipa noastră sa ocupe un onorant loc trei, după ce în urmă cu un an a ocupat locul doi. Locul întâi a fost adjudecat de echipa Facultății de Instalații din București care a beneficiat și de un premiu special oferit de firma TESTO, care a constat din aparate de măsură în valoare de 10 000 lei. Ca în fiecare an echipa câștigătoare va reprezenta România la concursul european REHVA, care se va desfășura în acest an în perioada 28-30 aprilie 2014, în orașul german Düsseldorf.
Informații suplimentare despre concursurile REHVA se pot obține de la conf.dr.ing. Eugen Vitan.

Lucrare ştiinţifică susţinută la o masă rotundă organizată de Halcrow

În cadrul contractului de cercetare nr. 21238 din 23.09.2013, inginerul Radu Mănescu, absolvent al Facultății de Instalații, angajat ca cercetător la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, a prezentat lucrarea "Managementul și organizarea execuției contractelor de lucrări" realizată împreună cu asist. dr. ing. Andrei Bolboacă, sub coordonarea conf.dr.ing. Eugen Vitan, în cadrul unei mese rotunde cu tema "Aspecte esențiale privind managementul proiectelor în infrastructură de mediu" organizată de Halcrow a CH2M Hill Company - lider mondial în consultanță și proiectare (detalii despre firmă la http://www.ch2m.com/corporate/about_us/history.asp).
Participarea la această manifestare este un nou semnal al angajamentului Facultății noastre de a participa la lucrări inginerești importante alături de parteneri de prestigiu.

INSTAL TECH

În perioada 15-25 aprilie 2013 studenţii Facultăţii de Instalaţii organizează Instal Tech.

Site-ul evenimentului

Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter